top of page

NOVÁČKŮV PRŮVODCE PO GALAXII SWINGU

Aneb vše, co jste chtěli vědět a možná ještě něco navíc!

 

Tento text je určen všem swingařům, ale primárně hlavně nováčkům. Začátky v čemkoliv provází nejistota a spousta otázek. Snažili jsme se proto zodpovědět nejčastější dotazy nováčků a také osvětlit, jak to na pražské (ale i české nebo celosvětové) swingové/„Lindyhoppové“ scéně chodí. Pokud budete mít další otázky, pište nebo volejte. A nebo se prostě ptejte svých lektorů. Jsme tu pro vás!

 

TANČÍRNY

Swing (ať už Lindy Hop, nebo Charleston, Balboa, Shag a další swingové tance) byl odjakživa považován za tzv. „social dance“, česky bychom řekli společenský tanec. V našich končinách je to ale pojem spíše zavádějící. Je tím míněno, že se nejednalo o pouhý ceremoniál, oficialitu či formální událost. Lidé se prostě chodili bavit!

Kromě toho, že budete chodit na kurzy, měli byste časem dojít do fáze, kdy na lekci jednou týdně (nebo častěji) načerpáte nové poznatky a figury, které hned přenesete do „reálného života“, tedy na tančírnu. Je to ten nejlepší relax. Můžete poznat nové a třeba i zkušenější tanečníky a na pár hodin zapomenout na trable všedního života (i to byl jeden z důvodů popularity swingu v době krize).

Možností tančíren je v Praze mnoho. Zig-Zag pořádá pravidelné tančírny v úterky v jazzovém klubu U Staré paní. Přes léto jsou to pak open air tančírny (nejen) na Šesťáku, ve Skautském institutu. Pro více info o tančírnách sledujte náš Facebook. Tančírny jsou zpravidla s DJ. Pokud bude tančírna s živou hudbou, dáme vám včas vědět. Budeme rádi, když zavítáte i na tančírny ostatních studií, každá má trochu jinou atmosféru, jiné lidi, jinou hudbu. Všechny pražské tančírny jsou otevřeny komukoliv, tedy nezáleží, z jaké taneční školy nebo studia přicházíte.

 

FESTIVALY A ZZ SUMMER CAMP

Každou sezónu pro vás kromě pravidelných lekcí pořádáme také několik VÍKENDOVÝCH FESTIVALŮ  a na začátku léta ještě týdenní Zig-Zag SUMMER DANCE CAMP. Tyto intenzivní taneční dýchánky vás posunou rychle kupředu ve vašem tanečním umění. Navíc na tyto akce najímáme přední světové taneční mistry! Často se na festivalech také seznámíte se zahraničními swingaři a třeba při vaší další zahraniční cestě budou vašimi hostiteli a průvodci po lokální scéně. To je totiž jeden z bonusů swingové scény v tom celosvětovém měřítku. Hodně se cestuje a přátelé pak máte doslova ve všech koutech světa. 

Pokud byste chtěli vědět, jak takový festival nebo summer camp vypadá, zde je odkaz na naši Fb stránku, kde v sekci VIDEA najdete většinu toho, co se u nás za poslední roky událo.

 

LEKCE A TANČÍRNY V ZIG-ZAGU

A teď trochu těch praktických rad do tanečního života 🙂

 

JAK SE STÁT „DOBRÝM“ TANEČNÍKEM?

Pokud jste naprostí nováčci, nebo máte za sebou pouze některou ukázkovou lekci (například z našich letních tančíren), jste u nás správně! Že „nic“ neumíte, je v pořádku. My vás rádi vše naučíme. Aby se dílo povedlo, musíte udělat jen jednu věc. Vlastně dvě – chodit pravidelně na lekce a VYDRŽET! Ne vážně! Kdo vydržel počáteční nekomfort toho, že to nejde, nebo to nejde hned všechno perfektně, ten dnes tančí skvěle! Máme za sebou 25 let fungování studia a většina současných lektorů se tanci věnuje už spoustu let. Jezdíme na zahraniční festivaly, bereme si soukromé lekce od těch nejlepších z nejlepších a stále na sobě pracujeme! Metodiku výuky ladíme každý rok podle potřeb studentů a podle zkušeností z minulé sezóny. Tedy veřte, že u nás jste v dobrých rukou 🙂

Zde je pár dalších věcí, které můžete pro svůj taneční růst udělat, pokud máte pocit, že to nejde uplně nejlépe, nebo stagnujete a posouváte se vpřed pomaleji, než byste si představovali:

 1. – nahrazujte si zameškané lekce (co nejdříve). Lekci, na kterou se nemůžete dostavit si můžete v rámci zaplaceného období (semestr) nahradit. 
  Vyučujícímu lektorovi nahlašte před začátkem lekce, že chcete nahrazovat a z jakého jste kurzu. Lektor se s vámi dohodne, zda je náhrada možná. Pokud by bylo na dané lekci přeplněno, nebo výrazný převis leaderů / followerů, může lektor náhradu odmítnout. Snažíme se ale maximálně vyjít vstříct.

 2. – víc kurzů najednou? Proč ne. Často studenti náročné začátky řeší tak, že chodí 2x týdně na lekci. Záleží samozřejmě na vašich možnostech, jak časových tak finančních. Na druhý, třeří nebo každý další kurz máme slevu (viz CENY).

 3. – choďte na tančírny – není lepší způsob, jak se rychle v tanci zdokonalit, než teorii z lekcí přenést do reálného života, tedy na tančírnu. Viz info výše.

 4. – domlouvejte se s dalšími studenty a choďte na tančírny a třeba praktika společně. Tak si vytvoříte příjemnější podmínky pro vaše začátky na tančírnách. Mezi „svými“ se člověk prostě cítí lépe, než mezi těmi, kdo to (zdánlivě 🙂 ) umí líp.
  Skvěle na domlouvání funguje Facebook. Pro studenty kurzů Lindy Hop BEG zakládáme každý rok uzavřenou Fb skupinu. Link na skupinu byste měli dostat v potvrzení přihlášky od Monči (monika@zig-zag.cz). V této skupině si studenti také sdílí video recapy z lekcí, tedy pokud jste chyběli na lekci, budete mít alespoň video toho, co se dělalo. Tato videa prosím nikde jinde nesdílejte, alouží pouze pro vaše osobní účely! Děkujeme.

 5. – choďte na praktika – nepravidelně, ale cca jednou za měsíc poskytujeme prostor pro váš soukromý trénink, tedy tzv „PRAKTIKA“, kde je vždy některý z našich lektorů, aby vám případně poradil. Praktika se konají většinou ve Swingovně (U Smaltovny 20, P7). Info o termínech praktik najdete na našem Facebooku.

 6. – festivaly – jak jsme zmínili výše, víkendové festivaly jsou intenzivní a rychle vás posunou dál. Pokud ještě nebudete na levelu, pro který nabízíme lekce (tedy „FULL PASS“ = lekce + tančírny), můžete se zaregistrovat alespoň na tzv. „PARTY PASS“ (= vstup na všechny párty festivalu), nebo navštívit pouze jednu z tančíren (POZOR! Na většina festivalů je možno zakoupit jednotlivě pouze nedělní tančírnu. Ostatní bývají zcela vyprodané registracemi na PARTY a FULL passy). Festivalové tančírny jsou oproti těm pravidelným mnohem větší, mají 1-2 kapely na večer a uvidíte tam kromě lektorských vystoupení a soutěží také tanečníky z celého světa, kteří vás svými výkony ohromí a namotivují zároveň 🙂

 7. – „indivindi“, neboli soukromé lekce. Je možno si zaplatit některého z našich lektorů (nebo celý lektorský pár, pokud jste také celý taneční pár) na soukromou výuku. Individuální přístup je dobrý na zafixování základních návyků jako držení těla, lead a follow principů, nebo klidně pro podrobné zopakování základních kroků a variací. Cenu si domluvte přímo s lektorem, kterého jste si vybrali

 

JAK PROBÍHÁ LEKCE SWINGU (LINDY HOP, BALBOA,…) V ZIG-ZAGU?

Pár dělíme na LEADERa a FOLLOWERa. Zpravidla bývá leader muž a follower žena. Ale v dnešní době není vyjímkou ani opačný gard.
V lekci se rotuje, tedy je jedno, zda jste se přihlásili a dorazili jste v páru, nebo samostatně. Vždy po chvíli lektoři dají pokyn k zarotování a vy se posunete o jednoho tanečníka / tanečnici dál.

Rotování v lekci je léty ověřená metoda, jak zrychlit proces učení. Naše zkušenost říká, že kdo nerotuje, dostane se po cca dvou měsících do bodu stagnace a oproti zbytku studentů v lekci se začne zpomalovat progres jejich učení. 
Pokud jste se přihlásili v páru a jeden z vás nemůže na lekci dorazit, měl by přijít alespoň druhý z vás. Doma se pak můžete zameškanou látku společně doučit. Pokud jste lekci zameškali, můžete si jí nahradit. Viz info výše
V lekci se budete učit nejen kroky, krokové variace a figury, ale také leaderovat a followerovat. Tedy česky vést a následovat. To ovšem neznamená, že by followerky pouze pasivně čekaly na impulsy, jaké dá leader. Vždy bude něco, co může i follower ovlivnit nebo přidat.

 

JAK SE CHOVAT NA LEKCÍCH/ TANČÍRNÁCH? ANEB ETIKETA TANEČNÍKA

Toto je poměrně choulostivé téma, ale i tak bychom ho rádi zmínili hned na začátku. Chceme, aby se u nás na lekcích a na tančírnách všichni cítili dobře a bezpečně. Je proto důležité, aby všichni dbali následujících zásad a doporučení:

- „Nevyučujte“ ani na lekcích ani na tančírnách. Na lekcích jsou to lektoři, kdo dávají rady, pokud něco nejde. O radu lze kdykoliv požádat. Svůj feedback sdělujte pouze, pokud jste k tomu vyzváni tanečním partnerem / partnerkou. Vyjímkou je, pokud s vámi partner/ka tančí tak, že je vám to nepříjmené, nebo dokonce fyzicky nepohodlné. Pak se samozřejmě ozvěte, případně se omluvte a tanec ukončete dřív.
- Pokud se něco v tanci nepovede, není to konec světa. Stejně tak omylem šlápnout někomu na nohu, nebo v tlačenici na tančírně někoho kopnout není tak špatně, jako se za to neomluvit. A úsměv navíc zachrání vše.
- Prostor na parketě – uzpůsobte svůj pohyb prostoru, který na to máte. Ať na lekci, nebo na tančírně. Oba v páru vždy dávají pozor, co se děje kolem. Ikdyž je to více úloha leadera neposílat partnerku tam, kde není místo, i partnerka může situaci zachránit a změnit v takovém případě směr. Úrazů na parketu už jsme zažili dost a většinou k nim bohužel dojít nemuselo. Ohleduplnost k sobě v páru i k ostatním na parketu je tedy důležitá.
- Nepsané pravidlo dvou tanců. Na tančírně je nepsanou tradicí, že pokud vás někdo požádá o tanec, nebo vy jeho, tančíte spolu alespoň celé dvě písně. Pokud se vám spolu tančí dobře, může to být samozřejmě i více. Po každé písni se ujistíte, že partner / partnerka má zájem pokračovat. Pokud pokračovat nechcete, poděkujete za tanec a odcházíte. Většinou se v našich kruzích nevyžaduje, aby partner partnerku vedl zpět na její místo u stolu apod.
- „To je můj taneční prostor. To je tvůj taneční prostor“ – v páru se oba musí cítit komfortně. Tedy každý má právo určit, jak daleko, tedy spíše jak blízko sobě budete tančit. Pokud je vám blízkost cizích lidí vyloženě nepříjemná, doporučujeme zkusit některou sólovou techniku (nabízíme třeba JAZZ, nebo SÓLO SWING).
- Každý má nárok na pauzu. Neberte si osobně, když někoho požádáte na tančírně o tanec a on/ona odmítne. Třeba už je dotyčný/á unavený/á a nebo třeba dnes nemá náladu na tanec a chce jen sedět a kochat se pohledem na ostatní tanečníky. Důvodů může být mnoho, neberte si to tedy osobně a vyzvěte k tanci někoho jiného.
- Nebojte se říct si na tančírně o tanec. Není nutné čekat v koutě, až vás někdo osloví. Zvláště pokud jste na scéně noví. Tanečníci často vyzívají ty, které znají. Také se často stává, že se nedostává leaderů. Pak platí, že kdo z followerek si chce zatančit, můsí si o tanec také říct.
- Přikládáme ještě ODKAZ na hezký a poučný materiál, kde je pár dalších užitečných rad

- A musíme přidat samozřejmě pár bodů k hygienickým pravidlům. Většina by měla platit kdykoliv, ale v době Covid-19 byste těchto zásad měli dbát o to více! Čtěte ZDE

 

JAK SE OBLÉCT A UPRAVIT NA LEKCE/ TANČÍRNY?

Toto je poměrně individuální záležitost. Někdo to rád horké, někdo ne. Tedy někdo tančí swing, protože miluje i styl a oblékání té doby a chodí tedy i na lekce a tančírny stylově (tedy 30.-40. léta). Někdo se v tomto stylu necítí a chodí tedy civilně.
Všeobecně platí, že na lekce většina lidí chodí tak, jak přišli z práce nebo ze školy. Nepřevlékají se do tepláků, nebo „fitness“ oblečení, ale vymění si třeba jen tričko za čisté a jdou tančit.
Na tančírnách se pak můžete setkat u slečen se širokou škálou šatů, nebo kalhotů s halenkami, to vše doplněné stylovou ozdobou do vlasů a na honosnějších akcích typu festival se většina slečen i učeše v duchu 30.-40. let. Pánové pak nosí kalhoty s košilí nebo tričkem. Kalhoty nemusí být klasické oblekové, ale také to nebývají jeansy. Pokud se nejpohodlněji cítíte v tričku, doporučujeme spíše polo než klasický T-shirt. Důležité je ale určitě mít více svršků v zásobě, pokud se více potíte nebo je zrovna parné léto. Také velmi doporučujeme spodní nátělník, který zachytí pot, a svrchní vrstva tak vydrží déle.
Na festivaly pak pánové vytáhnou ze skříně své dobové nebo dobově vypadající obleky. Kdo se nechce potit v saku, má na sobě alespoň vestičku. Na lekce i tančírny doporučujeme vzít oblečení na převlečení, zvláště, pokud se více potíte. Zejména někteří pánové se převlékají i několikrát za večer a slečny to jistě ocení!

Kdo by chtěl načerpat inspiraci, zde je pár odkazů:

Zig-Zag VINTAGE Fb stránka – inspirace od 20. po 50. léta
SCORO COCO – prodejna s vintage modou na Praze 7. Majitelka obchodu Jitka u nás také začala tančit, tedy vašim potřebám bude rozumět skvěle!
LAZY EYE – nádherné dámské šaty ve stylu 30.tých až 50.tých let prodává také naše kamarádka Hana Noble. Už jste o ní učitě slyšeli!

 

JAKÉ BOTY POUŽÍVAT NA LEKCE / TANČÍRNY?

Na lekce Lindy Hopu nosíme většinou boty BEZ podpatku, s klouzavou podrážkou. Klouzavá podrážka je důležitá, abyste si neničili kolena. Důležité je také , aby boty (hlavně na lekce) byly čisté a nenechávaly tmavé šmouhy. Oblíbené jsou plátěnky typu TOMs. Můžete ale koupit i taneční plátěnky Aris Allen, nebo Dance Joy. Také si můžete nechat jakékoliv svoje plátěnky podlepit semišovou kůží. Boty ale musí mít hladkou podrážku, aby kůže držela.
Kdo preferuje kožené boty, existuje již mnoho značek tanečních bot, které vyrábějí většinou zapálení swingaři ze zahraničí. Mají v nabídce jak pánské modely, tak ty dámské s podpatky i bez.

Saint Savoy
Hepcats
Bounce shoes


 

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY ZDE

Zig-Zag dance studio – naše Fb fan stranka

Prague Swing Festivals – vše o našich festivalech

Prague Lindy Hoppers – nejen ZZ, ale i ostatní akce najdete právě zde

bottom of page